Przekształcenie działki rolnej na budowlaną

Your search results

Przekształcenie działki rolnej na budowlaną

Opublikowany przez admin w 29 grudnia, 2020
0

Niewątpliwym plusem zakupu działki rolnej jest niższa cena w porównaniu z działką budowlaną. Z tego względu grunty rolne bywają często wybierane przez osoby indywidualne czy przedsiębiorców. Odrolnienie działki pozwala na budowę na tym terenie domu, a nawet siedziby firmy. Działki rolne wyróżniają się także bezpośrednim dostępem do zielonych terenów lub tras wylotowych. Przekształcenie działki i budowa domu to zazwyczaj długofalowy proces. Wiąże się z częstymi wizytami w urzędach oraz organizacją różnych specjalistów z danej dziedziny dlatego warto już na początkowym etapie inwestycji skorzystać z pomocy doświadczonej firmy.

Agma House to profesjonalna agencja nieruchomości oferująca najkorzystniejsze grunty tego rodzaju na terenie Poznania. Poznaj nasze działki na Franowie.

Na czym polega odrolnienie działki?

Osoba prywatna niebędąca rolnikiem, która zamierza nabyć działkę rolną i wybudować na niej dom, musi przejść przez konieczną procedurę odrolnienia gruntu. Na początku należy sprawdzić, jakie oznaczenia działki znajdują się w planie zagospodarowania. Można to zweryfikować poprzez uzyskanie z Urzędu Miasta lub Gminy wypisu oraz wyrysu z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Jeżeli konkretna działka pozostaje objęta MPZP, wówczas trzeba zmienić plan przeznaczenia gruntu na budowlany. Należy to zrobić poprzez złożenie wniosku do organu wykonawczego danej gminy (np. burmistrza miasta). W dokumencie muszą zostać zawarte wszystkie niezbędne informacje dotyczące działki, oznaczenie klasy gruntu oraz pisemny wniosek uzasadniający złożenie prośby. Ważnymi argumentami, które warto zawrzeć są – brak występowania innych nieużytków na terenie obejmowanym przez MPZP i niska przydatność działki rolnej pod kątem kryteriów wartości produkcyjnej.

Jeżeli działka rolna nie pozostaje objęta MPZP, nabywca ma obowiązek uzyskać decyzję o warunkach zabudowy tzw. WZ-tkę. Wniosek o wydanie dokumentu składa się w odpowiedniej jednostce samorządu terytorialnego.

Compare Listings